Veterina Logo
Appaloosa Horse Sketch     Appaloosa Horse Sketch   Appaloosa Horse Sketch Appaloosa Horse Sketch Appaloosa Horse Sketch  
home      kontakt  

 

 

 

Co dělat když... máte podezření na otravu?

S politováním musíme konstatovat, že otravy našich miláčků nejsou vůbec ojedinělou záležitostí.

Proto vám zde chceme přiblížit několik rad, co dělat, pokud se to přihodí zrovna tomu vašemu. Nejčastější způsob otravy bývá – hlavně u psů – pozření nějakého jedu (hubení hlodavců, slimáků, atd.) nebo chemikálie (čističe v domácnostech, nemrznoucí směsi, atp.). Důvody zde nejsou podstatné, těch může být spousta. Další častá možnost je intoxikace přes kůži (vyválení se v barvě, vápně, aplikace příliš velkého množství nějaké účinné látky nebo reakce na ni). Velmi časté bývají také intoxikace po bodnutí hmyzem či uštknutí hadem.

Nejdůležitější ze všeho je u většiny otrav nebo i jen při podezření na otravu rychlost první pomoci. Zde několik zásad:

 • Při pozření otrávené návnady či chemikálie co nejdříve u psa vyvolat zvracení (toto neplatí u požití žíravin). To můžete udělat velmi úspěšně doma pomocí 3 % peroxidu vodíku, který by neměl chybět v žádné lékárničce. Doporučená dávka je 1ml/kg váhy psa. Pokud nedojde do 10-15min ke zvracení, je možné dávku zopakovat. Pokud se ani poté pes nevyzvrací, vyhledejte veterinární službu.
 • Při kontaminaci kůže vašeho mazlíčka je třeba jej neprodleně vykoupat v čisté vodě, v případě delšího působení lze použít i mýdlo či šampon. Pokud je ale již kůže hodně podrážděná, zarudlá, bolestivá na dotek či dokonce porušená, vyhledejte veterinární službu.
 • Při bodnutí hmyzem se většinou není třeba příliš stresovat, většina psů i koček to bez větších obtíží zvládne sama (pro zmírnění otoku v místě vpichu můžete aplikovat cibuli jako u člověka). Pokud máte ovšem velmi malého pejska (míň než 3kg) či velmi mladé štěně či kotě nebo naopak velmi staré zvíře a zdá se vám, že je po bodnutí ospalé, malátné, oteklé, zvrací, má třes nebo se vám jakkoli nelíbí, vyhledejte veterinární službu.
 • Při uštknutí hadem je třeba být opatrný. Platí zde stejné zásady jako u člověka, je-li to možné (zaškrcení oběhu nad ránou, vymačkání obsahu rány, případně vysátí). Pokud se jedná o klasickou zmiji a pes má více než 15kg, měl by to zvládnout i bez vnějších zásahů. Pokud je pes menší nebo se vám i větší pes jakkoli „nezdá“, vyhledejte co nejdříve veterinární službu.
 • Doufáme, že nebudete muset takovéto věci řešit často, ale pokud se již tak stane, věříme, že situaci zvládnete. Při jakýchkoli pochybnostech se neváhejte obrátit na nás či jakéhokoli jiného veterináře, všichni vám budeme rádi nápomocni :o).

  Váš tým

   

  ©2010  Veterinární ambulance Adolfovice
  e-mail: veterina-adolfovice@email.cz